Nowa metoda monitorowania silników indukcyjnych z wirnikiem klatkowym

Mamy dobrą wiadomość: w przyszłym roku ZUT Energoaudyt wprowadzi do Polski nowe metody testów przyrządem MDSP3.

Iris Power Motor Digital Signal Processor MDSP3 – jest to przenośny przyrząd zaprojektowany specjalnie do monitorowania silników indukcyjnych z wirnikiem klatkowym. Wykrywa wady uzwojenia wirnika, takie jak złamane pręty wirnika, pęknięte pierścienie ślizgowe, wady w procesie odlewu oraz nierówności w szczelinie powietrznej, będące przyczynami wielu mechanicznych i elektrycznych awarii w silnikach indukcyjnych.

Iris Power MDSP3 wykorzystuje technologię analizy sygnatury prądu, bazującą na koncepcji, że wady w wirniku silnika indukcyjnego lub napędzanych komponentach prowadzą do zmian w wzorze pola magnetycznego wirnika. Unikalne obroty pola magnetycznego są generowane w wyniku tych wad, co indukuje wykrywalne składowe prądu stojana wskazujące na wadę.

Złamane pręty wirnika są szczególnie prawdopodobne w silnikach napędzających obciążenia o dużej bezwładności, takie jak wentylatory, lub silniki które są często uruchamiane. Nierówność szczeliny powietrznej wirnika występuje w silnikach, które nie zostały prawidłowo wycentrowane w gnieździe stojana lub tam, gdzie łożyska uległy awarii. Przez 40 lat analiza sygnatury prądu stojana (CSA) była stosowana do obiektywnego wykrywania tych problemów przed wystąpieniem awarii.

Dlaczego analiza wad uzwojeń klatki i ekscentryczność szczeliny powietrznej może być przydatna:

1. Uszkodzenie rdzenia wirnika: Pęknięte pręty powodują lokalne wzrosty temperatury w rdzeniu wirnika, co może doprowadzić do stopienia laminatów.

2. Wczesne zużycie łożysk: Pęknięte pręty wirnika powodują oscylacje momentu obrotowego i prędkości wirnika. To powoduje degradację łożysk.

3. Ruch i uszkodzenie prętów wirnika: Pęknięte pręty mogą wysunąć się z gniazda wirnika z powodu siły odśrodkowej, a ich fragmenty mogą się złamać i spowodować uszkodzenie uzwojenia stojana.

4. Zgięcie wirnika: Duże kieszenie powietrzne w odlewniczych uzwojeniach wirnika aluminiowego powodują nierównomierne rozszerzanie się prętów, co prowadzi do zgięcia i niezrównoważenia wirnika.

5. Źle wyważony wirnik: W tym przypadku statycznie, jak i dynamicznie brak wyważenia wirnika w połączeniu z wynikającym z tego zjawiska magnetycznym przyciąganiem może prowadzić do: 1) wysokich poziomów wibracji, 2) ścierania wirnika o stojan, co może spowodować uszkodzenie uzwojenia stojana.

Aby dowiedzieć się więcej na temat technologii, zapraszamy do przeczytania załączonego pliku PDF.

KALENDARIUM

« Lipiec 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
  • Seminarium naukowo-techniczne
    W dniach 6-8 września w hotelu Karo odbędzie się Konferencja ZUT-IRIS Generatory - Transformatory 2023.
    Napisano sobota, 01 lipiec 2023 10:33